آخرین مطالب

شارژر همراه پاور بانک

بدون نیاز به برق، موبایل یا تبلت خود را در هر مکانی شارژ کنید!

رنگ انتخابی خود را در قسمت پیغام ذکر کنید

قيمت : 21600تومان
قيمت : 14900
تو
مان

خرید

 

آموزش ساخت نیروسنج

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در این آموزش طریقه ساخت یک نیرو سنج را فرار میگیرد

تعریف نیرو:نیرو همان کششی است که در جهان بین اجسام وجود دارد.

با ساخت این ابزار جمع و جور با استفاده از وسایلی که در هر خانه ای یافت می شود، می توانید به راحتی اندازه گیری نیروهای اعمالی در اطرافتان بپردازید و به این ترتیب فشار و کشش لازم برای اعمال هر مقدار نیرو را به طور تجربی احساس کنید!

پس دانشمندان عزیز، برای شروع کار ابتدا وسایل زیر را آماده نمایید!

نیروسنج بسازید!

دو عدد لوله PVC  یکی به طول حدوداً 5 سانتی متر و دیگری تقریبا 20-30 سانتی متر . دقت کنید که ضخامت لوله ها طوری باشد که لوله 30 سانتی متری به خوبی درون لوله 5 سانتی متری جا شده و حرکت نماید.

نیروسنج بسازید!

دو عدد واشر فلزی کوچک

نیروسنج بسازید!

یک عدد کش لاستیکی محکم (طول کمی بیشتر از قطر لوله قطورتر باشد)

نیروسنج بسازید!

مقداری سیم

نیروسنج بسازید!

یک اره آهن بُر کوچک و کاغذ سمباده

نیروسنج بسازید!

سیم چین و انبر دست

نیروسنج بسازید!

 دریل یا هر وسیله ای برای سوراخ نمودن لوله ها

نیرو سنج

ابتدا لوله ها را در اندازه های مورد نظر ببرید و لبه های آن ها را با سمباده یا با یک چاقو با احتیاط کمی صاف نمایید. سپس به فاصله یک سانتی متر از ابتدی لوله ها سوراخ هایی در آن ها ایجاد کنید.

 

در لوله ی ضخیم تر دو عدد (با اختلاف زاویه 180 درجه) و لوله باریک تر چهار عدد سوراخ (با اختلاف زاویه 90 درجه) را طوری که کاملا در مقابل هم باشند ایجاد نمایید.

 

این کار را می توانید با استفاده از دریل و یا به کمک یک میخ داغ انجام دهید. دور تا دور سوراخ ها را با سمباده صاف کرده تا اصطکاک کش لاستیکی با لبه های تیز موجب پارگی کش نشود.

نیروسنج بسازید!نیروسنج بسازید!

 

روش میخ داغ:

اگر از روش ذوب کردن جهت ایجاد سوراخ ها استفاده می کنید، میخ را با انبر دست بر روی حرارت نگه دارید. دقت کنید که هر چه میخ داغ تر باشد بهتر است. در ضمن هنگام انجام این کار از استشمام بخار های سمی ناشی از ذوب شدن پلاستیک خودداری کنید.

نیروسنج بسازید!

بعد از انجام سوراخ کاری ها لوله باریک تر را درون لوله ضخیم قرار دهید طوری که دو سوراخ لوله ضخیم در مقابل دو تا از سوراخ های لوله باریک قرار گیرند. اکنون می بایست کش لاستیکی را از میان این سوراخ ها که در یک خط قرار دارند، عبور دهید (می توان این کار را به کمک یک سوزن بزرگ انجام داد).

نیروسنج بسازید!

بعد از عبور کش جهت جلو گیری از بیرون آمدن آن، دو سر کش را در بیرون لوله از درون حفره میانی واشر عبور دهید و دور قسمت بیرونی محکم گره بزنید! در شکل های زیر روش انجام این کار به طور واضح نشان داده شده است.

نیروسنج بسازید!نیروسنج بسازید!
نیروسنج بسازید!نیروسنج بسازید!

به این ترتیب کش شما محکم و آماده اندازه گیری نیرو شد!

نیروسنج بسازید!

البته قبل از شروع اندازه گیری هنوز چند کار باقی مانده. اول با استفاده از سیم برای نیروسنجتان یک قلاب آماده کنید که با استفاده از آن بتوانید به اجسام نیرو وارد نمایید.

نیروسنج بسازید!نیروسنج بسازید!

آخرین کار که مهمترین نیز است، کالیبره نمودن نیرو سنج است تا بتوانید از آن برای اندازه گیری نیرو استفاده کنید.

نوار کاغذی بر روی لوله باریک بچسبانید و بر روی آن محل قرار گیری قسمت پایینی لوله ضخیم را در حالت معمولی علامت بزنید. این نقطه صفر نیروسنج شما می باشد. اکنون شما به تعدادی شئ  با وزن های مشخص نیاز دارید (مثلا 100،200 و 500 گرم). برای انجام این کار می توانید کیسه ای را به سیم نیروسنج بسته و از بسته های مواد غذایی که وزنشان روی آنها نوشته شده استفاده کنید.

نیروسنج بسازید!نیروسنج بسازید!

 با قرار دادن هر بسته در کیسه محل انتهایی لوله ضخیم را روی کاغذ علامت زنید. با انجام چند باره ی این کار با وزن های مختلف نیروسنج شما درجه بندی یا به عبارتی کالیبره شده است.

نیروسنج بسازید!

نکته علمی :

نکته ای که لازم است به آن دقت شود این است که عددی که بر روی بسته های مواد غذایی نوشته می شود یا عددی که ترازو به ما نشان می دهد در واقع جرم آن ماده است.

به این ماده در نیروی گرانشی زمین نیرویی اعمال می شود که وزن نام دارد و اندازه ی آن برابر است با جرم  x 8/9 . برای راحت تر شدن محاسبات عدد جرم را ضربدر عدد 10 نیز می توان کرد. به این ترتیب اعدادی که شما بر روی شاخص نیروسنجتان می نویسید بر حسب واحد نیوتن ( که واحد نیرو است) می شود.

 

نیروسنج بسازید!

به عنوان مثال اگر جسم شما 500 گرم باشد جرم آن در واقع  5/0 کیلوگرم است، برای محاسبه نیروی وزن آن این عدد را در 10 ضرب کرده و حاصل را که عدد 5 نیوتن است روی شاخص نیروسنج می نویسیم.

 

پس ابتدا جرم ها را به کیلوگرم تبدیل نموده و سپس در عدد 10 ضرب می نماییم.

با انجام چند بار اندازه گیری های مختلف میتوان شاخص را به طور چشم تکمیل کرد و درجه بندی آن را ادامه داد.

 

دقت نیروسنج شما به ضخامت، طول و میزان استحکام کش شما بر می گردد.  توجه کنید که با کهنه شدن کش از میزان استحکام آن کاسته می شود پس هر چند هفته یک بار لازم است که کالیبر نیروسنج را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز نوار کاغذی درجه بندی را عوض کنید.

بسیار خوب! نیروسنج شما دیگر واقعا آماده است و شما می توانید از آن جهت اندازه گیری نیروهای فشاری و کششی استفاده کنید. حتی می توان از آن به منظور یک اعمال گر دقیق نیرو استفاده کرد.

نیروسنج بسازید!

دانشمندان جوانی که با قانون دوم نیوتن آشنایی دارند، می توانند از این وسیله برای بررسی این قانون نهایت استفاده را ببرند. به عنوان مثال با دانستن نیروی وارد به یک توپ در پرتاب آن به بالا، شتاب ، ارتفاع اوج، زمان طی شده و سابر اطلاعات دیگر قابل محاسبه می باشند!

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مطالب مرتبط

گردنبند برگ خزان

گردنبندی زیبا با نگین ها و درخشندگی بالا

در دو رنگ طلایی ونقره ای نماد فصل زمستان

گردنبند خزان
قیمت: 30000تومان
قيمت : 25000 تومان

خرید گردنبند نقره ای : خرید      Smile     خرید گردنبند طلایی  : خرید

 


ژل‌های زناشویی Emotion

محصولی فوق العاده برای تحكيم پيوند زناشويي

در 6 رنگ متفاوت با خواص متفاوت و قیمت مناسب

ژل جنسی

 

برای خرید و دیدن ژل ها اینجا کلیک کنید

 

مطالب پربازدید